а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преправка

мн. преправки
Вид збор: Именка, женски род
преработка, промена
Англиски: repair
Примери:
Треба да има преправки на училишната зграда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи