а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преправи

преправаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10953
1. Направи нешто поинаку, на друг начин, преработи.
Англиски: change Албански: ndërroj
Примери:
Таа го преправи костумот.
Го преправи стариот фустан.
Го преправи покривот на куќата.
2. Измени (текст), даде друга смисла и сл.
Англиски: modify Албански: modifikoj, ndërroj
Примери:
Ја преправив домашната работа.
3. Измени лик, изглед некому.
Англиски: disguise Албански: ndryshoj
Примери:
Го преправиле во селанче.
4. (се преправи) Лажно се претстави (како болен, загрижен итн.)
Англиски: pretend Албански: shtirrem, bëhem
Примери:
Се преправи како да не слуша.
Се преправил како да го милува.
5. (се преправи) Се промени, се измени во изгледот и во однесувањето.
Англиски: mask Албански: maskoj, ndryshoj
Изведенки
1. преправа несв.
(се) преправаат
2. преправање ср.
глаг. им.