а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препоти

препотат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Предизвика или направи да се поти.
Англиски: sweat Албански: djersitet
2. Даде некому напорна работа.
Англиски: trouble Албански: djersit, jap punë të rëndë
3. (се препоти) се испоти
Англиски: sweat Албански: djersitet
4. (се препоти) се измачи
Англиски: struggle Албански: djersitet, mundohet
Примери:
Се препотив со овој текст.
Изведенки
препотува несв.
препотуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи