а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препотенција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Поголема сила, поголема власт, надмоќност.
Албански: prepotencë, pushtet i madh
2. дрскост, надуеност, вообразеност
Англиски: arrogance Албански: arogancë, prepotencë
Примери:
Неговата препотенција ги нервира сите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи