а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препотентен

препотентни
Вид збор: Придавка
Ранг: 30609
1. Што се смета себеси за посителен, за надмоќен.
Англиски: conceited
2. Дрзок, надуен, премногу вообразен.
Англиски: conceited
Примери:
Тоа е едно препотентно и арогантено копиле!
Изведенки
1. препотентно прил.
2. препотентност ж.