а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препостеле

препостелат
Вид збор: Глагол, свршен
Постеле одново, поинаку или со нешто друго.
Примери:
Препостели го креветот.
Изведенки
1. препостелува несв.
препостелуваат
2. препостелување ср.
глаг. им.
3. препостилање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи