а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препороди

(се) препородат
Вид збор: Глагол, свршен
(се препороди) Породи, роди одново.
Англиски: revive
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Се препородил човекот, не е истиот!
Изведенки
1. препородува несв.
препородуваат
Пример: Водата раствора, отстранува, чисти и препородува.
2. препородување ср.
Пример: Во христијанската симболика водата претставува симбол на препородување, обновување, прочистување и крштевање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи