а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препорачлив

препорачливи
Вид збор: Придавка
Што може да се препорача, што заслужува препорака.
Англиски: recommendable
Примери:
Не се препорачливи летните пладневни прошетки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи