а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препорача

препорачаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде препорака, даде поволно мислење, оцена за некој, за нешто.
Англиски: recommend Албански: rekomandoj
Примери:
Мајсторот ми го препорачаа колегите.
2. Даде некому совет, посоветува.
Англиски: advise Албански: këshilloj
Примери:
Ти препорачав да не се мешаш во тие работи.
Изведенки
1. препорачува несв.
препорачуваат
2. препорачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи