а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препорачан

препорачани
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) препорача
Англиски: recommended
Примери:
Препорачаните лекови не помогнаа.
Изведенки
препорачано прил.
Пример: На која обука и во кој правилник им е ова препорачано?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи