а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препорака

мн. препораки
Вид збор: Именка, женски род
1. Позитивно мислење или оценка за нешто со желба таквата оценка да се прифати.
Англиски: recommendation Албански: rekomandim
Примери:
Директорот му напиша препорака на инженерот за новото работно место.
2. совет, поттик
Англиски: advice Албански: rekomandim, këshillë
Примери:
Моја препорака ти е да внимаваш на пријателите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи