а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преполови

преполоват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Целото го подели на два дела, на две половини.
Англиски: halve Албански: përgjysmoj
Примери:
Го преполови лебот.
2. Смали на половина.
Англиски: halve Албански: përgjysmoj
Примери:
Дури домаќинот дојде, гостите го преполовија ручекот.
3. (се преполови) Се раздели на два дела.
Англиски: break in two Албански: daj në dyshe
Примери:
Лубеницата се стркала и се преполови.
Изведенки
1. преполовува несв.
преполовуваат
2. преполовување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи