а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преполн

преполни
Вид збор: Придавка
Премногу полн, повеќе од што обично собире.
Англиски: overcrowded
Примери:
Преполни автобуси.
Преполна сала.
Изведенки
преполно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи