а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преполни

преполнат
Вид збор: Глагол, свршен
Наполни прекумерно.
Англиски: over-fill
Примери:
Го преполни шифоњерот со алишта.
Ја преполни чашата со вино.
Изведенки
1. преполнува несв.
преполнуваат
2. преполнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи