а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препокрие

препокријат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одново покрие.
Англиски: cover Албански: rimbuloj
Примери:
Детето во сонот се открило, па мајката го препокри.
2. Смени, обнови покрив на куќа, зграда.
Изведенки
1. препокрива несв.
препокриваат
2. препокривање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи