а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препознае

препознам
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одново познае некого што веќе бил познат или што веќе му било познато.
Англиски: recognize Албански: njoh
Примери:
Мајка му веднаш го препозна.
Колата не можеше да си ја препознае.
2. (се препознае) Се измами дека некој му е познат или дека нешто му е познато.
Англиски: mistake Албански: ngatrroj
Изведенки
1. препознава несв.
(се) препознаваат
2. препознавање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи