а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препозиција

мн. препозиции
Вид збор: Именка, женски род
1. предлог
Англиски: preposition Албански: prepzicion, parafjalë
Употреба: Граматика
2. Ставање на еден јазичен елемент пред друг.
Англиски: preposition Албански: parafjalë
Примери:
Во некои јазици членот е во препозицијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи