а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преповие

преповијат
Вид збор: Глагол, свршен
Одново повие.
Примери:
Го препови бебето.
Изведенки
1. преповива несв.
преповиваат
2. преповивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи