а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препне

препнат; препни, препнете; препнав, препнаа; препнал; препнат; препнев, препнеа; препнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22019
1. Подметне некому нога при одење.
Англиски: stumble Албански: pengohem, stërkambzë
Примери:
Го препна другар му и се стркала.
2. За коњ, магаре, маска ограничи движење со врзување на предните нозе со јаже.
Албански: lidh këmbët e përparme
Примери:
Го препна коњот во ливадата да пасе.
3. (се препне) Се сопне на некоја пречка при одењето.
Англиски: stumble Албански: pengohem
Примери:
Се препнала и паднала сосе стомни.
Изведенки
1. препнува несв.
(се) препнуваат
2. препнување ср.
глаг. им.