а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преплови

препловат
Вид збор: Глагол, свршен
Со пловење помине некое водно пространство.
Англиски: sail through
Примери:
Со бродот го преплови океанот.
Изведенки
1. препловува несв.
препловуваат
2. препловување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи