а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преплет

мн. преплети
Вид збор: Именка, машки род
1. Тоа што е меѓусебно исплетено, измешано.
Англиски: mesh Албански: përzierje, ngatrresë
Примери:
Дворот беше заграден со преплет од жици.
2. Број при мотање на рачно изработена преѓа.
Употреба: Архаизам
Примери:
Еден преплет има шест конца.
3. Горниот дел на коцелот.
Албански: pjesa e epërme e kocelit
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи