а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преплаши

преплашат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Многу уплаши некого.
Англиски: frighten Албански: frikësoj
Примери:
Ме преплаши до смрт.
2. (се преплаши) Се уплаши од некого или нешто.
Англиски: frighten Албански: frikësohem, trembem
Примери:
Се преплашив, ќе добиев срчен напад!
Изведенки
1. преплашува несв.
преплашуваат
2. преплашување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи