а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преплати

преплатат
Вид збор: Глагол, свршен
Плати повеќе од што треба.
Англиски: overpay
Примери:
Му платив добро и му преплатив за работата.
А фирмата сè уште им враќа пари на корисниците за преплатените сметки.
Изведенки
1. преплатува несв.
преплатуваат
2. преплатување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи