а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преплави

преплават; преплавен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10946
1. Покрие, исполни површина на нешто со вода.
Англиски: flood, deluge Албански: vërshoj
Примери:
Нивите ги преплави надојдената река.
2. Исполни со голем број, количество од нешто.
Англиски: glut Албански: përmbys,vërshoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Полето го преплавија скакулци.
3. Повторно исплави (облека).
Англиски: re-wash Албански: shpërlaj
4. Обземе силно чувство.
Англиски: overwhelm Албански: përshkoj, kaploj
Примери:
Го преплави ниезмерна тага.
Изведенки
1. преплавува несв.
преплавуваат
2. преплавување ср.
поплава