а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препка

мн. препки
Вид збор: Именка, женски род
Подметната нога или друга пречка за препнување.
Англиски: stumbling block
Примери:
Го кутна, ама со препка!
Препка сламка да ти стане, та нога да скршиш!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи