а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преписка

мн. преписки
Вид збор: Именка, женски род
Размена на писма, допишување со некого; писмата од такво допишување.
Англиски: correspondence
Примери:
Нивната обемна преписка е зачувана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи