а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препира

(се) препираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 30013
Се расправа со некого.
Англиски: quarrel
Примери:
Се препираа за тоа кој го дал голот.
Изведенки
препирање ср.
глаг. им
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК