а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препие

препијат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде некому да испие (обично алкохол) повеќе од што може да поднесе.
Англиски: overdrink Албански: pi tepër
Примери:
Вечерта не препија со вино и ракија.
2. (се препие) Испие повеќе отколку што може да поднесе.
Англиски: overdrink Албански: pi tepër
Примери:
Вечерта се препија вино.
Детето се препи лимонада.
Изведенки
1. препива несв.
(се) препиваат
2. препивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи