а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препејува

препејуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
препева
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Има јунаци негови колеги што ќе допишуваат туѓ роман и ќе препејуваат туѓа песна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи