а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препече

препечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испече повеќе од што треба.
Англиски: over-bake Албански: mbipjekur, tërpjekur
Употреба: Гастрономија
Примери:
Препече леб.
Препече месо.
2. За ракија - превари.
Англиски: distil again Албански: ridestiloj, ziej përsëri
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. препекува несв.
препекуваат
2. препекување ср.
глаг. им.
3. препечува несв.
препечуваат
4. препечување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи