а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препере

препере
Вид збор: Глагол, свршен
1. Повторно испере.
Англиски: wash again Албански: laj përsëri
Примери:
Брзам да ги преперам алиштата.
2. (се препере) Се пере целосно, до крај (обично во негативен контекст).
Англиски: wash completely Албански: laj krejt, në tërësi
Примери:
Старицата не може сама да се препере.
Изведенки
1. преперува несв.
(се) преперуваат
2. преперување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи