а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препаше

прапашат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Обвитка околу половина, обложи, стегне.
Англиски: engird Албански: lidh për beli
Примери:
На глава носеа шамии со унечки препашани.
Жените ќе се променат, ќе се препашат унечки.
2. (се препаше) Се обвитка околу половината, си врзе на половината појас, прегач, скутина и сл.
Англиски: engird Албански: lidh për beli
Примери:
Жената се препаша со престилката пред да почне со работата во кујната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи