а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препарира

препарираат; препарирајќи; препарирал; препариран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 17795
1. Заштити, заштитува со посебна биохемиска постапка, тело на животно или на растение во природен изглед.
Англиски: preserve Албански: preparoj
Примери:
Во музејот препарирале птици од нашето поднебје.
Ние препариравме билки во хербариум.
2. Подготви, изготви нешто.
Англиски: prepare Албански: përgatit
3. Наговори, придобие некого за нешто; преправи нешто (текст, план, извештај).
Англиски: prepare Албански: ndryshoj
Употреба: Иронично , Преносно значење
Изведенки
препарирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК