а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препарат

мн. препарати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17508
1. Подготвена смеса во лабораторија за испитување.
Англиски: preparation Албански: preparat, pregatitje
Употреба: Хемија
2. Фармацевтски производ за лекување.
Англиски: preparation Албански: preparat
Употреба: Медицина
3. Фабрички хемиски производ со определена намена (за перење, за прскање против инсекти).
Англиски: preparation Албански: preparat
Употреба: Хемија
4. Делови на организам подготвени за анатомско истражување.
Англиски: specimen Албански: mostër
Употреба: Анатомија