а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препапе

преапат; преапи; преапете; преапав, преапаа; преапал; преапан; (ќе) преапев, (ќе) преапеа; (ќе) преапел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32799
прекаса, прегризе
Англиски: bite
Употреба: Разговорно
Изрази
Си го преапа јазикот / си ги преапа усните - реакција при нешто неочекувано, при збунетост и сл.
Изведенки
1. преапува несв.
преапуваат
2. преапување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК