а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препали

(се) препалат
Вид збор: Глагол, свршен
Се уплаши многу.
Англиски: frighten, scare
Примери:
Се препали од волкот на патот.
Изведенки
1. препалува несв.
(се) препалуваат
2. препалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи