а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

препакува

препакуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Пакува одново или поинаку.
Англиски: repack
Примери:
Го препакував подарокот.
Изведенки
препакување ср.
глаг. им.
Пример: Предвидува препакување во безбедни контејнери.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи