а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преотме

Види и: отме (св.)
преотмат
Вид збор: Глагол, свршен
Земе со сила или нечесно.
Англиски: take away Српски: преотме
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
преотима несв.
преотимаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи