а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преостар

преостриот
Вид збор: Придавка
Што е претерано остар.
Англиски: too sharp
Примери:
Преостар молив.
Преостар напад.
Изведенки
преостро прил.
Пример: Преостро гледа на работите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи