а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преостане

преостанат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Остане од нешто.
Англиски: remain Албански: mbetet, ngel
Примери:
Преостана малку од вечерата.
2. Остане без друг излез.
Англиски: remain Албански: mbetem
Примери:
Му преостана само да се предаде.
Изведенки
1. преостанува несв.
преостануваат
2. преостанување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи