а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преостанат

преостанати
Вид збор: Придавка
преостане
Англиски: remaining
Примери:
За отпадот се заинтересирани повеќе компании бидејќи може да се искористи за дообработка на преостанатиот процент на олово и цинк.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи