а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преосмисли

преосмислат
Вид збор: Глагол, свршен
Осмисли одново поинаку, даде на нешто друга смисла.
Англиски: reconsider
Примери:
Ја преосмисли неговата изјава.
Изведенки
1. преосмислува несв.
преосмислуваат
2. преосмислување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи