а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преосетлив

преосетливиот
Вид збор: Придавка
Што е претерано чувствителен.
Англиски: oversensitive
Примери:
Тој е преосетлив на новите лекови.
Изведенки
1. преосетливо прил.
Пример: Реагира преосетливо.
2. преосетливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи