а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преориентира

преориентираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Ориентира, насочи, насочува некого или нешто во друг правец.
Англиски: reorientate Албански: riorientoj
2. (се преорентира) Се ориентира во друг правец.
Англиски: realign Албански: riorientoj
Изведенки
преориентирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи