а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преоптовари

преоптоварат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Премногу оптовари со товар или работа.
Англиски: overload Албански: mbingarkoj
2. (се преоптовари) Премногу се оптовари.
Англиски: overload Албански: mbingarkoj
Примери:
Се преоптовари со работа.
Изведенки
1. преоптоварува несв.
преоптоваруваат
2. преоптоварување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи