а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преоптоварен

преотоварени
Вид збор: Придавка
Што е премногу оптоварен.
Англиски: overloaded
Примери:
Преоптоварена електрична мрежа.
Изведенки
преоптовареност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи