а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преопише

преопишат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Опише повторно, одново.
Англиски: rewrite
Употреба: Архаизам
Примери:
Настаните ја преопишаа историјата.
2. Опише со други зборови, на друг начин.
Англиски: circumscribe
Примери:
Тоа може поточно да се преопише.
Изведенки
преопишување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи