а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преокупиран

преокупирани
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) преокупира
Англиски: preoccupied
Примери:
Преокупиран со многу проблеми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи