а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преокупација

мн. преокупации
Вид збор: Именка, женски род
Предмет на интересирање, главна грижа; зафатеност со нешто.
Англиски: preoccupation
Примери:
Литературни преокупации.
Постојана преокупација.
Основна преокупација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи