а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преоден

преодни
Вид збор: Придавка
1. Што служи за преминување од една состојба во друга.
Англиски: transient
Примери:
Преодни одредби.
Преоден период.
2. Што брзо поминува.
Англиски: temporary
Примери:
Настинките се преодна појава.
Покажа преодно интересирање.
3. За глагол - што се карактеризира со дејство што преминува директно на предметот.
Англиски: transitive
Употреба: Граматика
Изведенки
преодност ж.
временост, минливост
Пример: Преодноста на животот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи